Mustlastants

Vene mustlastants on kütkestavalt kirglik, sädelev ja tunderikas.  Tants on kerge ja lendlev -- vaid üksainus tantsija võib ära täita terve saali. Tantsija rõõm tantsust voolab pealtvaatajateni ja lummab neid!

Ajaloost

Romad ehk mustlased rändasid Venemaale 17. sajandil, olles läbinud pika teekonna läbi Aasia, Euroopa ja Balkani. Mustlaste rändeteest võib lähemalt lugeda siit. Nii nagu mujalgi maailmas, sulandusid sisserännanud mustlased kohaliku kultuuriga ja rikastasid seda omalt poolt.

18. sajandil tekkisid Venemaal aristokraatlikes ringkondades nn mustlaskoorid. Mustlasmuusikud ja tantsijad olid kõrgelt hinnatud ja ükski pidu ei toimunud ilma nendeta. Paljud laulud, mida täna tunneme, on kunagised mustlasromansid ja need on tee leidnud ka Eesti muusikasse. Mustlasmuusika kohta võib lähemalt lugeda siit.


Vene mustlastantsu lavaversioonile iseloomulikud elemendid on kiire ja keerukas jalgade töö, graatsilised käed, sõrmenipsud, randmeringid, õlgade väristamine, juuste „viskamine“ jm. 


Romaška tantsijad ja nende fännid on kõnelenud nii:

  • See on tants, mis tavaliselt algab hästi aeglaselt, mõtlikult, aga kogub siis tuure. Lõpp läheb väga kiireks – proovi ainult „vankris“ püsida! Seeliku võib tõsta kõrgele pea kohale, see on nii lai ja õhuline ja nagu annaks tantsijale tiivad.
  • Mustlastants on värviline ja tempokas, muusika on kaasakiskuv ja mustlasviiul väga ilus! Kuigi muusika võib olla kohati mõtlik ja nukker, siis lõpuks läheb alati lõbusaks ja tunned, et saab mured välja tantsida! Tantsu lõpp tuleb vaataja jaoks alati ootamatult!
  • Värvilised seelikud, eriti kui neid on palju, on nii kaunid. Igal seelikul oleks nagu oma lugu jutustada. Mustlastantsijad on alati nii lõbusad ja rõõmsad. See on rõõmu täis tants.
  • Mustlastantsu tantsides saab tunda end naiselikuna, tantsuseelik muudab tantsija kergeks liblikaks. Lisaks tantsule on romadel ka huvitav kultuur, ajalugu ja legendid.
  • Muusika on sütitav ja äratab ka eestlases olematu temperamendi ja sära silmades. Tantsijaid vaadates tunneb pealtvaataja, et jalg tatsub ja sõrmed löövad nipsu kaasa. Tahaks kaasa tantsida.
  • Kust küll saaks omale ka sellise seeliku? :)


Tants Salulaane metsalaagris 2020. suvel. Foto: A.Luik




Lõpetuseks lõik raamatust : „The History Of Dance - Gipsy, Hungarian, Bohemian, Russian, And Polish Dances“ Lilly Grove, (2013)



„Mustlastüdrukud on kõige imelisemad tantsijad. Nad tantsivad nagu hirved metsas, nagu linnud puudel, kes on rõõmsad ja kerged, muretult metsikud ja taltsutamatud olevused. Nad ei ole kunagi labased, ja kui nad keerlevad ringi oma värvilistes seelikutes, mis kannavad tolmu käidud teedelt, toovad nad silme ette pildi kaugel paistvatest vankritest, rändavatest hõimudest, kes tulevad kuskilt ja lähevad kuhugi, ja nad võluvad meid oma ilusate silmade ja nõtke hoiakuga.“