Romaška rahvaste tantsud

 

Romaška repertuaari on viimasel ajal rikastanud ka mitmete teiste rahvaste tantsud!

Tutvustame neid järgemööda:


MEHHIKO

Mehhiko folkloortants tuli meie juurde hiljuti. Tegelikult sai kõik alguse juba varem, kui Pille käis 2008. aastal Mehhikos ja tahtis siis juba seda tantsu õppida. Koju jõudes sattus talle aga ette mustlastants, mis oma suurte seelikute poolest veidi Mehhiko kostüüme meenutas. 

2022. aastal ristusid aga Pille ja Jovana teed ning sellest sai alguse Romaška Mehhiko projekt. Et Romaška on mustlaskeeli karikakar, siis mehhiko tantsu tantsides oleme me las Margaritas. 

Fotol on meie esimene ülesastumine täiesti tuliuutes kostüümides 2023. aasta mais toimunud Primavera kontserdil.

Kostüümid disainis ja õmbles Pille, pluusid õmbles Evelin. Tantsu koreograafia tegi Jovana, kes meile ka sammud ja seade õpetas. Nagu ikka Romaškas, siis kõikide tantsude repetiitor on Pille :)

Fotol Las Margaritas: Kristel, Piret, Piret, Pille, Jovana ja meie amigo Adolfo


Mehhiko Veracruzi osariigi tants ja rõivad. Foto: HEM Visuals

RUMEENIA

Rumeenia mustlastantsu tõi meie juurde Natalija Ilves. Rumeenia mustlastantsule on iseloomulik kiire ja täpne jalgade töö. Samuti on iseloomulik, et muusikat tekitatakse oma kehaga (erineva kõlaga plaksud, nipsud, jalalöögid) - eriti meesosas. 

Käisime seda tantsu õppimas Natalija meistriklassides ja kui alguses tundus see väga keeruline ja kiire, siis rohke harjutamise läbi jõudis tants 2023. aasta mais Primavera kontserdil ka lavale.

Kostüümid disainis Pille.


Keiu, Keili, Pille (alias Roman)KREEKA

Kreeka sirtaki tantsust unistas Pille väga pikka aega ja seda sai aegajalt Romaška trennides ka tantsitud. 2020. aastal tegi selle tantsu koreograafia meie jaoks Natalya Kulishenko. Laval oli see esimest korda 2021. aasta mais Primavera kontserdil ja nagu hea kreeka vein, läheb see ajas üha paremaks.

Kostüümid disainis Pille.


Kreeka jumalannad: Keiu, Kristel, Piret, Pille, Keili


VENE

Vene tantsu hakkasime kokku panema siis, kui 2021. aastal saime kutse osaleda Viru Folgi Slaavi aastal. Küsiti, et kas peale vene mustlastantsu võiksime pakkuda ka slaavi tantsu. Vastus oli muidugi JAH! 

Siis sündiski meie Kalinka grupp, kes astus folgil üles koos Kumuškatega

Vene tantsu projekt oli ühekordne projekt aastal 2021 ja see oli spetsiaalselt Viru Folgi teema jaoks loodud. Ei Romaška ega Kumuška ole vene tantsu grupid. 


Viru Folk 2021 Slaavi aasta - Romaška ja Kumuška eriprojekt Foto: Marko Kohv