Maa ja taeva vahel

 

Romaška kontsert "Maa ja taeva vahel" toimus 23. aprillil 2023. aastal Tartus ERMi Jakob Hurda saalis. See on Romaška kuue tantsuaasta kõige suurem sündmus, meie päris oma kontsert. Seeõttu on sellele pühendatud ka omaette lehekülg :)
PILDIGALERII

TAGASISIDE PUBLIKULT

VIIS KÜSIMUST PILLELE LAVASTUSE KOHTA 


Kavaleht:

Muinasjutt sellest, kuidas sündis lavastus “Maa ja taeva vahel”

See oli ammu, kui tantsisid kord Romaškad. Nad armastasid nii väga tantsida, et nad tegid seda igal pool, kus aga said. Eriti meeldis neile mustlastants. Seda tantsu armastasid nad just selle lusti, energia ja kire pärast, mida see endas kannab. Ja muidugi meeldisid neile ka selle kultuuri laulud ja muusika, folkloor ja üldse kõik kokku, rääkimata värvikirevatest seelikutest.


Ja siis ühel päeval, kui nad olid juba tantsinud kuus aastat jutti, kohtasid nad oma teel ühte päris TÕELIST muinasjutuvestjat. Selle muinasjutuvestja nimi oli Polina. Ta oli imearmas, kahe pika patsiga ja veidi ebamaine tüdruk, kes kandis endaga kaasas imelikke pille, millest ta jutu vahele meelitas välja huvitavaid viisijuppe. 

Romaškadele hakkas kohe Polina meeldima. Nad kutsusid ta endaga kaasa. Ah, et kuhu? Eks ikka rännakule. Igas laagris peab olema ikka oma jutuvestja, kelle huvitavad jutud aitavad pikki rännutunde mööda saata, kes korjab tee pealt üles seiklused ja juhtumised ja salvestab need oma jutupauna, et need siis õigel ajal jälle välja lasta. 


Eriti meeldivad muinasjutud väikestele Mini-Romaškadele. Ja, muidugi, jutuvestja on oskuslik meister! Imeosavalt põimib ta jutu sisse kõik, mida näeb ja kõik kellega kohtub – vihma ja päikese, kuu ja tähed,  MAA JA TAEVA ning inimesed seal keskel. Isegi rännukoer Laura on sattunud jutu sisse.

Ja vaata, ühte asja peab meeles pidama, muinasjuttudega on nii, et kui sa oled kord juba sinna sisse pandud, siis seal kestad sa igavesest ajast igavesti. Nii on juhtunud ka näiteks Polinaga ja Romaškaga ja Mini-Romaškadega. Ja kes teab, võib-olla juhtub ka teiega täna see sama asi… Muinasjutus näeme!Hea rännukaaslane!

Mul on hea meel, et Sa oled leidnud aja ja võimaluse tulla vaatama tänast tantsulavastust. Loodan, et lahkud siit hea emotsiooniga ja värvilise tujuga. 

Selles lavastuses on laval vene romade (Russka Roma) kultuuri elementide esitus- interpretatsioon ja seetõttu kõlavad laulud nii mustlaskeeles kui ka vene keeles. Teadupärast on romade tuhandeaastane rändeteekond  viinud neid maailma eri riikidesse, kus segunedes kohaliku kultuuriga on välja kujunenud just sellele piirkonnale omane kultuur. Nii nagu on erinevad roma dialektid, mida eri piirkondades räägitakse, on erisugused ka nende tantsud, muusika ja riided.

Ja eks köida vene romade värvikus ja muusika ka eestlasi. Justkui midagi tuttavlikku on nendes tantsudes ja lauludes, midagi mis kõnetab ja puudutab hinge, viib rändama ja unistama, toob meeltesse päikest ja armastust… 

Selle lavastuse pealkirja all on tegelikult väike salamõte – siin oma elus me oleme rändajad maa ja taeva vahel. Meie rännutee on küll pikk, kuid maailmaruumi mõistes siiski väga lühike ja see möödub ruttu. Aga oluline on sel teel mõista, et õnn on kord taeva pool (vaimne) ja siis jälle maa pool (materiaalne) – või tegelikult ikkagi siinsamas maa ja taeva vahel. Üks on kindel, elu ongi see kõige tõelisem muinasjutt.

Baxhtales! Olge õnnelikud!

Pille 

Romaška juhendaja ja tänase kontserdi lavastaja
Laval:

Muinasjutuvestja: Polina Tšerkassova

Romaška külalisena avab täna muinasjutu laeka Polina Tšerkassova. Polina on Eestis täiesti ainulaadne nähtus. Mõtle ise, mitut päris või professionaalset muinasjutuvestjat Sa tunned? Polina on see, kes viib oma esitusega muinasjutumaailma nii suured kui väikesed. Tal on kaasas huvitavad pillid, millel võlub välja muinasjutulised helid.

Romaškad: Keiu Priks, Keili Krabbi, Piret Padrik, Piret Pungas-Kohv, Kristel Harkmann, Kristel Tatsi, Marju Mikkel, Signe Tammekunn, Triin Mägi, Diana Pungar,  Evelin Senkevitš ja Romaška juhendaja Pille Priks.

Mini-Romaškad: Helmi, Suvi, Miia, Olivia, Melisse, Liselle

Täna on lava täis suuri ja väikseid romaškasid. Romaška on vaid kuus aastat tegutsenud tantsugrupp, mis ühendab väga unikaalseid karaktereid- tantsijaid. Romaška tähendab roma keeles karikakart. Kuuled ka kauneid vene mustlaslaule Romaška laulja Irina Hella Kolomiets esituses. Viiulil An Priks.

Mini-Romaškad on 2022. aasta sügisel alustanud väikesed tantsulilled, kelle südames on samuti koht just sellel muusikal, tantsul ja seelikutel, mida lavastuses näed. Nad on väikesed, aga väga suure südame ja julgusega, kui astuvad täna publiku ette ERMi suurel laval. 

Etenduses osaleb ka koer Laura 🙂

Lavastus ja kujundus: Pille Priks

Tantsude koreograafiad ja seaded: Pille Priks, Lehti Kostabi, Irina Lissovskaja, Anna Debicka, Rada Radoslawa Boguslawska

Dekoratsioonidega aitasid: Evelin Senkevitš ja Romaškade fänn ja abiline Aare.

Romaška koduleht: https://mustlastants.blogspot.com/

Polina Tšerkassova: music.polinastoryteller.com


Romaška tänab oma peresid ja sõpru, kes meid läbi aastate on aidanud ja meie tantsudele ja tegemistele kaasa elanud!  

Baxhtales!